Výsledek přechodu televize přes anténu do DVB-T2: částěčně v HD!

Je konec roku 2020 a přechod do DVB-T2 byl s pěti měsíčním zpožděním konečně dokončen. Jak už jsem psal v předchozím článku, došlo k výměně zastaralého kodeku za efektivnější HEVC a některé stanice nově vysílají v HD, některé přibyly a jiné skončily. Tady je shrnutí.

Jak je z tabulky vidět, předpoklady se vyplnily a skutečně ČT, stanice Primy, Seznam, Barrandov TV a NASA vysílají v HD!

Finální mux 21

Celoplošná síť České televize. Původní, přechodový i finální mux byly skladbou v době přechodu totožné. Finální mux je kompletně ve FullHD a v březnu 2020 spustili dočasně ČT3, které má být aktuálně do jara 2021. Dále je plánované přidat regionální klony ČT1 pro sever a jih Čech.

Finální muxy 22 a 23

Celoplošné sítě Českých Radiokomunikací, které vycházejí z původních muxů 2 a 3, kam řešel veškerý jejich obsah a taky z regionálního muxu 8. Navíc přibyl CNN Prima News, Prima +1 a NASA TV UHD. Kanály Primy, Seznam a Barrandov TV navíc vysílají v HD, více v přehledu. Dále jsou tu, v době psaní článku, neobsazené kanály Test-1 a Test-2, které podle všech informací zaplní časově posunutými Prima MAX +1 a Prima KRIMI +1. Kanál Test-3 byl zaplněn Retro Music TV, který se přesouvá z muxu 24. Novinkou je taky nový kanál Naživo a ukončení vysílání obou šlágrů kvůli dluhům majitele. Vrátit se má taky kanál Nalaďte se na DVB-T2.

Doplnění: Na konci roku dojde k ukončení vysílání NASTA TV UHD

Finální mux 24

Celoplošná síť Digital Broadcasting, která obsahuje původní kanály muxu 4 a regionálního muxu 7. Nově zde vysílá i hlavní kanál Novy současně s finálním muxem 23 a taky hlavní kanál Šlágru. V lednu dojde k přejmenování Prima Comedy Central, které Prima propůjčila jméno, na Paramount Network a taky by mělo dojít k obnově vysílaní Šlágr 2, otázkou je kdy a kde.

Regionální muxy RS7 a RS8

Tyto dvě sítě vysílali do konce října 2020 na území velkých měst a byly doplňkovými muxy pro ČRa (původní muxy 2 a 3) a DB (původní mux 4), jejich obsah přešel do finálních T2 muxů 22, 23 a 24 kromě Noe TV HD (zůstalo pouze SD), Óčko Expres (změna na placený kanál) a Barrandov News (končí úplně).

Regionální muxy RS12 a RS6

Dva z posledních DVB-T muxů, které vysílají na území Prahy, jsou regionální sítě 6 a 12 (ČRa). Zde se dá naladit v RS12 Óčko Expres a dočasně Óčko Black a v RS6 TV13.

Regionální mux RS4

Poslední pražský multiplex patřící Prague Digital TV, kde je 10 programů placeného balíčku Skylink Anténa+. Zdarma se dá naladit Praha TV, Rádio Dechovka a Český Impuls. Aktuální nabídka Skylinku je na antenaplus.cz


Aktualizace:

  • NASA ukončila vysílání 1.1.2021
  • Prima snížila rozlišení na 1280 x 720 11.1.2021
  • Nazivo ukončila vysílání 21.1.2021
  • Nalaďte se na digitální vysílání CRA přidáno do muxu 22 3.3.2021
  • CRo RZ Sport přidáno do muxu 21 17.5.2021
  • Prima Star na místo Test-1 v muxu 22 1.6.2021

Další aktualizace v navazujícím článku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka je chráněna pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..