Jak sledovat televizi na počítači snadně a jednoduše (DVB-T/T2/C)

Evolveo Mars

Sledovat televizi na počítači nikdy nebylo snazší. Pozemní, kabelové, satelitní i internetové vysílání lze zobrazovat na počítači. My se dnes podíváme na pozemní DVB-T, které se bude vypínat +- v roce 2020 a na DVB-T2. Celé nás to bude stát 300-800kč. TL;DR na konci. Budeme potřebovat:

  1. USB DVB-T/T2 TV Tuner – Evolveo Mars (T) nebo Sigma (T+T2)
  2. Počítač s Windows XP, Vista, 7, 8 nebo 10 (popř. linux, detaily níže)
  3. Anténu – klidně tu v balení s tunerem
  4. Přehrávač – MediaPortal, DVBviewer, MPC-HC či jiné

Evolveo Mars s anténkou

Nejdříve je třeba někde sehnat Mars např na Heuréce, na Bazoši nebo v kterémkoliv elektru. Jedná se o čínský produkt, který je na chlup stejný jak T119 od MyGica. Cena je v době psaní článku kolem 300kč. V balení najdeme USB Tuner, malou anténku, dálkový ovladač, tištěný manuál a CD s manuálem a ovladači. Což zní pěkně, ale dálkový ovladač je v podstatě nepoužitelný a CD většinou nejde přečíst, jak tvrdí recenzenti. To nám nevadí, ovladač nepotřebujeme, můžete ho nechat v šuplíku, a ovladače i manuál jsou na webu Evolveo. Většina z nás bude potřebovat ovladače pro Windows 10, které jsou jen na webu, takže se s CDčkem vůbec nezaobíráme.

MyGica T230C2

Alternativně je dobré sehnat Sigma, který umí nejen DVB-T, ale i T2, nicméně je dražší. Opět na Heuréce, na Bazoši a nebo zase v kterémkoliv elektru. Opět se jedná se o čínský produkt, který je na chlup stejný jak T230C od MyGica. Zajímavé je, že T230 vyšla ve 4 verzích – Původní T230, nový T230C, aktualizovaný T230C a nejnovější T230C2, který umí i DVB-C. Cena je kolem 800kč, čínský stojí polovic. V balení najdeme USB Tuner, malou anténku, tištěný manuál a v čínském i dálkový ovladač a instalační CD. Ovladače a manuál jsou na webu Evolveo. Teoreticky i Sigma bude umět DVB-C.

Instalace je v obou případech velmi jednoduchá, připojíme USB Tuner do volného portu. Windows napíše že nerozeznal zařízení a pak můžeme nainstalovat ovladače přes EVOLVE.exe nebo setup.exe. Pakliže se jedné o tzv “další, další, další, dokončit”, směřujte své dotazy či pomoc s instalací na helpdesk evolvea. Instalace MyGica je podobná, soubory jsou na jejich webu. Informace o ovladačích pro linux jsou zde, zde a zde.

Nastavení tuneru

Dalším na řadě je přehrávač. My se tu budeme zaobírat pouze MPC-HC. Návod na instalaci K-Lite Codec packu, jehož je MPC-HC součástí, jsem už dělal, najdete ho zde. Alternativně je dobrý MediaPortal nebo DVBViewer. Instalaci a nastavení těchto dvou se možná budu věnovat příště, ale určitě už na ně návody na internetu existují. Součástí Mars a Sigma je taky TotalMedia, ale ten jsem nezkoušel. Zmíněné tunery fungují na BDA standartu, takže budou fungovat ve většině přehrávačů.

Ladění v MPC-HC

Vše je nainstalováno, jdeme ladit. Připojte anténku nebo kabelem k domovní anténě či UPC. Otevřeme MPC-HC a Nastavení (Zobrazit > Možnosti (o) > Přehrávání > Záznam) a vybereme nainstalovaný tuner. Dále pak otevřeme zařízení (Soubor > Otevřít zařízení… (ctrl+v)). Kliknutím na naladit se otevře okno s laděním. Pozemní vysílání má přidělený rozsah 474-786MHz (K21-K60, od roku 2020± se rozsah zmenší do 690MHz – K48). UPC má rozsah 474-530MHz (K21-K28). Vlnový rozsah je v obou případech 8000. Konkrétní informace o stanicích, vysílačích a frekvencích jsou na DigitalniTelevize.cz a CezAntenu.sk. Kliknutím na spustit se začnou vyhledávat televize a rádia. Uložením se v levém menu zobrazí seznam stanic.

A to je celé, ještě TL;DR a zas někdy čau.

TL;DR: Kup Evolveo Mars nebo Sigma, nainstaluj ovladace z jejich webu, nainstaluj K-Lite. Připoj anténu a nastav v MPC-HC tuner (Nastavení > Přehrávání > Záznam), otevři zařízení (Soubor > Otevřít zařízení), klikni na Naladit, frekvence 474-786MHz a rozsah 8000. Spustit, uložit, hotovo.

PS: Poplatky ČT se, dle určitého výkladu zákona, nemusí vztahovat na USB Tunery 😉

2 Comments:

  1. “PS: Poplatky ČT se nevztahuji na USB Tunery”
    – tak tohle není pravda.

  2. V době psaní toho článku jsem se dostal k diskuzím na toto téma a závěrem bylo, že jsou USB tunery v šedé zóně, pokud nejsou prodávány současně se zařízením. Je ale na každém aby poznal co je dle zákona zařízení technicky způsobilé k individuálně volitelné reprodukci televizního vysílání ().

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka je chráněna pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..