Jak poslouchat rádio na počítači (FM/AM/DVB/DAB/Web)

RTL2832U+R820T2 SDR Tuner

Poslouchat rádio na počítači nikdy nebylo snazší, jak už jsem tvrdil i u televize. Na výběr je pozemní, kabelové, satelitní i internetové vysílání. My se dnes ukážeme jen některé z nich a to na analog a DAB. Celé nás to bude tentokrát stát asi 250kč. Projděme si tedy možnosti:

  • Analogové pozemní vysílání – nejznámější
    • FM (Velmi krátké vlny): Nejčastější a nejznámější vysílání rádia.
    • AM (Krátké, střední a dlouhé vlny): Historické a méně poslouchané rádia.
  • Digitální
    • DVB-T/T2: Přes pozemní vysílání se u nás vysílají některá rádia českého rozhlasu a hrstka komerčních.
    • DVB-C: Například v kabelovém vysílání UPC se vysílá 90 rádií.
    • DVB-S: I v satelitním vysílání najdeme hromadu rádií.
    • DAB+: Nový způsob pozemního vysílání rádia – aspoň tedy u nás.
    • Internetová: Velké množství různých rádií z celého světa.

Naladění televize i rádia přes DVB-T/T2 jsem probíral minule, ladění přes kabel a satelit se budeme věnovat někdy příště a zbytek si probereme dnes.

RTL2832U+R820T2 SDR Tuner

Budeme potřebovat:

  1. USB DAB+ Tuner – RTL2832U+R820T2 SDR Tuner
  2. Počítač s Windows 7, 8 nebo 10 (popř. linux a teoreticky i Win XP a Vista)
  3. Anténu – klidně tu v balení s tunerem
  4. Přehrávač – DAB Player, SDR# či jiné

Tuner

První je třeba sehnat si tento modrý tuner. Jde o čínský výrobek označovaný RTL2832U+R820T2 SDR Tuner, což je označení dvou čipů, které jsou v tuneru. Běžně je ho možné koupit za 250Kč a víc. V balení je tuner, malá anténka, dálkový ovladač a CD s ovladači. Protože se jedná o obecný tuner, lze nalézt různé ovladače na internetu.

První ladění DAB Playeru

DAB

Trochu teorie naokraj. DAB+ vysílá v bývalém III. televizním pásmu (a pak taky v L pásmu, který z technických důvodů nebudeme řešit). Frekvenční rozsah je rozdělen do multiplexů označené 5A až 13F podobně jak DVB-T/T2. Rádia se vysílají v kodeku HE-AAC v1/v2 s datovým tokem 48-96kb/s, což je sice poslouchatelné, ale je to žalostně málo. Např. v Anglii mají s podobnou kvalitou svoje zkušenosti.

A teď praxe. Nejdříve připojíme tuner (klidně i s anténou) a Windows se pokusí nainstalovat ovladače. Budeme teď potřebovat zjistit ID hadrwaru. V Ovládacích panelech > Systém > Správce zařízení v Řadičích zvuku, videa a her nebo v neznámých zařízeních otevřeme vlastnosti USB tuneru. V podrobnostech vybereme z rozbalovacího menu ID hardwaru. Na stránkách DAB Playeru stáhneme program DAB_Player_1-0-2-151_de-en-fr-it-nl-no-pl.zip a ovladače v souboru Treiber2.zip pokud máme ID Hardwaru “USB\VID_0BDA&PID_2838&MI_00”. V případě, že máte jiné ID, projděte si pdf soubory pro každý ovladač. Jako poslední bude potřeba Visual C++, který je taky na stránkách. Rozbalíme oba archívy a nainstalujeme ovladače a popř i VC++. Alternativní návod je dostupný na rtl-sdr.com. Všechno je tedy nachystané a můžeme začít ladit.

Okna DAB Playeru

Po prvním spuštění DAB Playeru se otevře ladící okno v němčině přednastavené pro ladění celého III. pásma, takže stačí dát start a po dokončení vyhledávání speicher. V nastavení pak lze změnit jazyk na anglický a třeba i zapnout boční seznam rádií. Ovládání programu je intuitivní, ale přesto bych se rád věnoval ještě tlačítkům SlideShow a Journaline. SlideShow stahuje a zobrazuje obrázky (covery alb nebo loga stanic), které jsou vysílané v muxu spolu s informacemi ve stylu jednoduchého webu, které jdou zobrazit otevřením Journaline. Tyhle doprovodné informace se ale stahují pomalu (cca 3kbit/s), což ale kupodivu stačí.

Více detailům je možné se dočíst v článku o DABu na stránkách paraboly.

Analogová rádia (FM/AM)

Rychlost stahování obrázku

Teorie analogového rádia rád předám do rukou wikipedie, nicméně bude důležité představit SDR. V softwarově definovaném rádiu (SDR) se zpracovává signál programem. Detailněji opět na wikipedii nebo na anglických stránkách rtl-sdr.com. Pomocí SDR bude tedy možné nejen poslouchat analogové rádia, ale i amatérská či jiná vysílání.

Instalace je trochu složitější, ale výsledek stojí za to. Nejdřív je doporučeno odinstalovat ovladače a software, pokud jsou už nainstalované (teoreticky to není důležité). Stáhneme sdrsharp-x86.zip ze stránek airspy.com, RelWithDebInfo.zip a zadig.exe. Rozbalíme sdrsharp a nakopírujeme k programu zadig.exe a rtlsdr.dll ze složky x32 v RelWithDebInfo. Po připojení tuneru a případné automatické instalaci ovladačů spustíme zadig.exe s právy administrátora. V options zvolíme List All Devices a pak rolovacím menu Bulk-In, Interface (Interface 0) nebo RTL2832U. USB ID by mělo být v každém případě “0BDA 2838 00”. Ověříme si, že je zvolen ovladač WinUSB a klikneme na Replace Driver. Všechno je nachystané, tak můžeme začít.

Kvalita obrázků přes DAB

Spustíme SDRSharp.exe a nastavíme “RTL-SDR (USB)” v sekci Source. V nastavení zvýšíme hodnotu RF gain tak kolem 40dB pro zesílení signálu (případně klidně víc). Pak už stačí jen zmáčknout ikonu play, zvolit WFM a naladit ~100MHz. Další informace a celý návod na nainstalování je anglicky detailně popsaný na stránkách rtl-sdr.com.

Internetová rádia

Internetová rádia lze přehrát v kdejakém přehrávači jako VLC nebo MPC-HC nebo např. v prohlížeči. Distrubuce těchto videí je nejčastěji přes soubory jsou ve tvaru m3u nebo pls. Detailní návody, seznamy rádií a další informace lze nalézt všude po internetu.

SDR# s naladěným rádiem ČAS

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka je chráněna pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..